Metody stosowane w pracy z dziećmi

Nowoczesne metody stosowane w pracy przedszkola.

Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej, wyrażającej się silną potrzebą intelektualną wrażeń, dużym napięciem emocjonalnym i potrzebą działania.

Zadaniem wychowania przedszkolnego powinno być, zatem stworzenie sytuacji, w których dziecko znalazłoby zaspokojenie tych potrzeb.

Musimy stwarzać warunki bardziej sprzyjające aktywności dziecka, a także doskonalić potrzeby. Mówiąc o wychowaniu naprzeciw zainteresowaniom dziecka mamy na myśli elastyczną organizację procesu wychowania dydaktycznego, którego cele, treści i metody konkretyzują się dopiero w kontakcie z indywidualnym dzieckiem.

Jednym z zasadniczych elementów ułatwiających to zadanie są metody.

W przedszkolach od pewnego czasu dało się zaobserwować zainteresowanie nauczycieli nowymi rozwiązaniami metodycznymi. Większość placówek tak jak i Nasza, pełni rolę ośrodka doskonalenia nauczycieli.

Rodzą się tu  i są wprowadzane w życie pomysły do pracy zespołów samokształceniowych. Odbywają się zajęcia otwarte, konferencje metodyczne, kursy i szkolenia a poznane metody lub ich elementy wprowadzamy do codziennej praktyki doskonaląc w ten sposób warsztat pracy i wypracowując własne pomysły.