Czy umiesz wychować swoje dziecko?

mgr Renata Grudzień

Czy umiesz wychować swoje dziecko.

Wszyscy przerażeni jesteśmy otaczającą nas agresją i przemocą, tym że przestępstw dokonują nawet dzieci. Dyskutuje się na temat zaostrzenia prawa, sprawności policji, ale zbyt mało mówimy o źródłach i przyczynach takiego postępowania, To Rodzice mają pierwszeństwo w decydowaniu co jest dobre a co zle dla naszego dziecka. Źle zrozumiana miłość, wyrozumiałość czy tolerancja prowadzi do wychowania dziecka, któremu "wszystko wolno".

"Pół żartem, pół serio"

JAK WYCHOWAĆ CHULIGANA

1. Od najmłodszych lat spełniajmy wszystkie zachcianki dziecka i damy mu wszystko, czego tylko zapragnie.
  2. Śmiejmy się z nieprzyzwoitych słów i dowcipów. Niech uważa się za mądre i dowcipne.
  3. Nigdy nie mówmy, że źle postępuje. Biedactwo gotowe nabawić się kompleksów.
  4. Konsekwentnie róbmy wszystko za niego, sprzątajmy jego zabawki, ubierajmy go. Odrabiajmy lekcje. Niech nabierze przekonania, że odpowiedzialność spoczywa na innych.
  5. Pozwalajmy dziecku oglądać filmy, czasopisma dla dorosłych - niech nabierze doświadczenia.
  6. Kłóćmy się jak najczęściej w jego obecności. Gdy małżeństwo się rozpadnie nie będzie zaskoczone.
  7. Niech ma wszystko co zechce. Mamusia przechodzi w płaszczu jeszcze jedną zimę.
  8. Zaspakajajmy wszystkie życzenia. Niech odżywia się jak najlepiej, kupujmy chipsy, tony słodyczy, dajmy spróbować piwa i wina! Lepiej niech pije w domu.
  9. Trzeba zawsze stać w obronie dziecka. Obojętnie z kim popadnie w konflikt - z babcią, kolegą, nauczycielem. Nie wolno dopuścić, żeby dziecku stała się krzywda, tylko ono może bezkarnie krzywdzić innych.
  10. Odgradzajmy od wszystkich religijnych wpływów, nie wspominajmy ani o Bogu ani o kościele. Gdy dorośnie samo wybierze światopogląd i religię.

Jeżeli mimo waszych starań z dziecka nie wyrośnie chuligan, nie możecie za to siebie winić. Zrobiliście przecież wszystko żeby go zepsuć - ono tylko nie zrozumiało waszego poświęcenia.